NASZE ZABAWY NA FACEBOOKU: ARTY Z RANA#TRUDNESPRAWYTAWERNY

Noc Książki. Komiks

Udostępnij artykuł

Udostępnij na facebooku 0
Udostępnij na twitterze 0

Ostatnie w tym roku wydarzenie z serii Nocy Książki tym razem poświęcone będzie literackiej formie z pogranicza – komiksowi. Odbędzie się w czwartek, 8 grudnia 2016 r. w siedzibie Klubu Jagiellońskiego przy krakowskim Rynku Głównym 34. Start o godzinie 19.00.

W czasach kultury obrazkowej wszystkie formy komunikacji dążą do uproszczeń i symbolizacji. Literatura także zmienia swoją formę i ewoluuje w stronę wizualną – rozwijając elementy graficzne i wkraczając w gatunek komiksu. Jakie są powiązania literatury i komiksu? Na ile literacki potrafi być komiks albo na ile komiksowa może stać się literatura? O tym porozmawiamy w pierwszym panelu Nocy – Literatura a komiks, początek o 20.00, goście: dr hab. Tomasz Majewski, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego związany z Katedrą Antropologii Literatury i Badań Kulturowych UJ, łódzką Szkołą Filmową i Uniwersytetem Łódzkim oraz Jakub Woynowski – absolwent i wykładowca krakowskiej ASP,  interdyscyplinarny artysta i projektant.

O historycznych powiązaniach literatury z komiksem oraz o obecności tematyki historii w komiksie pomówimy z kolei w drugim panelu dyskusyjnym – Komiks historyczny, początek o godz. 21.30, goście: Piotr Klonowski – doktorant w Zakładzie Filmu i Kultury Wizualnej, absolwent kultury współczesnej i filmoznawstwa na UJ, twórca komiksów i współprowadzący projekty komiksowe w wydawnictwie Ha!art oraz Jacek Widor – rysownik i autor komiksu Metacom.

W czasie wydarzenia odbędzie się także wymiana książek i warsztaty prowadzone w formie gry komiksowej, wykorzystującej różne formy narracji, które poprowadzi Piotr Klonowski. Początek o godzinie 19.00, na warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy. Rejestracja jest możliwa pod adresem: docs.google.com/forms/d/1mSwJQqE-SbHfPqiS

Noc Książki. Komiks jest ostatnim wydarzeniem Nocy Książki organizowanym w 2016 roku i wieńczącym jednocześnie 12 miesięcy pracy organizatorów nad promocją czytelnictwa w Małopolsce. Informacje o planach na najbliższy rok pojawią się już wkrótce, tymczasem serdecznie zapraszamy na najbliższe wydarzenie do Pracowni Klubu Jagiellońskiego przy krakowskim Rynku Głównym 34.

W czwartek, 8 grudnia od 19.00 czytamy i dyskutujemy przez całą noc!

Zobacz nas na Instagramie